fbpx

Kelle elu me elame?

Vaadakem nüüd suuremat pilti, sest liigne takerdumine kaotab mänguilu.  

 

Palun aktsepteeri mind – on enamus inimeste alateadlik appihüüd. Vajadus kuhugi kuuluda, on vanem kui kirjapandud ajalugu.

 

Kui palju mõtleme teiste arvamusele ja meelejärele olemisele või julgeme kasvõi natukene kuulata oma seesmisi vajadusi, on küsimus igaühele eraldi.

Aegu tagasi, kui inimene külarahva ootustele ei vastanud, visati ta omade seast välja. Enamus juhtudel ootas väljaheidetut ees hukk, sest üksi toimetulek oli pea võimatu. Külapiiridest eemal varitsesid näljased metsoolmad või muud ohud, mis said inimolevusele saatuslikuks.

Pööran tähelepanu sõnale „külapiirid”. See sõna määrab eelkõige küla maa-ala suuruse, mis viitab kogukonna kooseksisteerimisreegilitele. Nii on meie rakkudesse sisestatud kood, mis sunnib kuhugi kuuluma, olles sarnased ühiskonna vormitud reeglitele või lähedaste tujudele. Eriline olemine või reeglitest kinnipidamatus on suureks ohumärgiks alateadvusele ja hingele, kes kardavad keha surma. Sel lihtsal põhjusel kritiseerime ja mõistame hukka erilised inimesed, kes julgevad elada või otsustada teisti, võttes julguse siduda end lahti varemkuulunud grupeeringutest.

 

Julgematus elada oma elu või vanadesse mustritesse takerdumine annab õigustuse kummardada kulunud esivanemate lauset: „Ahhh, mis sa teed nägusid ja peenutsed? Meie oleme alati teinud nii ja söönud selliseid asju, ei tapa see sindki.”

 

Kas 21. sajandil saab küsimus ikka veel olla vaid elus ja surmas või oleme jõudnud oma arneguga kuhugi kaugemale, kus olulisele kohale võiks tõusta elamise kvaliteet? Oleme sajandeid Tammsaare sõnade järgi nii kannatuses, vaevas kui pimeduses elanud ehk teinud justkui kõike kellegi teise nimel või eest.

Mina isiklikult ei saa enam teha nägu, et need luitunud reeglid ja võõras eluunistus mind õnnelikuks teevad ning järjest vähem suudan vaikida ebamugavustes. Tahan üha enam endale pakkuda just mulle sobivat, kiskudes end kui nähtamatutest ahelatest vabaks. See on kasvamine ja vajadus iseenda elu elamisele.

Inimestel on kummaline arusaam egoismist. Nimelt peetakse enese vajaduste eest seisjat egoistiks, kuid tegelikkuses saab selle tiitli endale kaela riputada inimene, kes nõuab jäägitult teiste tähelepanu, et anda au enda kannatustele, valekuhjadele, suuga suure linna ehitamisele (nt põhjusel hoida kedagi enda küljes kinni) või muul ettekäändel teistelt tähelepanu röövida (EGO = edging god out (jumala ehk enda seesmiste vajaduste kõigest väljajätmine)).

 

Andke inimestele õigus solvuda ja vihastuda! Tegelikkuses teete sellega iseendale ja teistele suure teene.

Meie keha on üks suur anum täis emotsioone. Neid ei saa kelleltki üle võtta või neisse nakatuda. Sisaldame juba algupäraselt ise kõike. Seega, kui inimene saab vihasatuda või solvuda, siis on see temale võimalus vabaneda teatud emotsioonidest, mis muidu ta haigeks võivad teha. See, kes võtab julguse teise meelevallast välja astuda, käivitades, nt vastase vihatulva, astub sammu lähemale oma unistuste elule. Oluline on anda vihastajale ruumi olla vihane, ja mõista, et aktivaator; kes pole vastutav teise märatseva meelevalla ees; on vaid emotsioonide käivitaja.

Kui kõrvalolev inimene ärritub, on vihane, märatseb või solvub, siis lubage tal neid emotsioone kogeda. Mäleta, et inimene sünnib siia ellu just erinevate kogemuste kogemiseks. Kui nüüd kiiruga olukorda siluma hakkaksime, ja tema nn negatiivset emotsiooni pehmendama, siis osutaksime nii endale kui ärritujale üüratu karuteene. Vabastamata emotsioonid tekitavad lisaks haigustele ka kehakaalu tõusu, mis pole muud, kui kaitse välismaailma hirmude eest.

Seega, kui jääme nn köidikutesse, kus kardame end avada ja rääkida välja oma seesmise mässu, siis varem või hiljem leiame enda õnnetust olukorrast. Inimene, kelle vajadusi iseend eirates täidame, muutub järjest pahuramaks ja tigedamaks. Seda enam saame takerduda mängu, kus lõhume endi olemust, sest oma loomust alla surudes ja teiste meeleheaks rügades, kraabime vaid kannatustekoormat lähemale. See, kellele meelejärele püütakse olla, tema viha ja tänamatuse kasvamise põhjus on lihtne – ta tajub vastase madalat energiavälja, mis tingitud allasurutud eneseväärtusest ja vajadustest.

 

Iga kord, kui ütleme enda vajadustele ei, muutume vastase silmis madalamaks, tühisemaks ja ebameeldivamaks. Sellest sündinud arusaam, et inimeste tänamatus on ületanud kõik piirid, viib reaalse arusaama, et oleme ise oma ebamugavate olukordade loojad.

 

Mis veelgi huvitavam, kaaskodanikud kohtlevad meid täpselt sama halvasti kui kohtleme iseennast ehk kui eirame oma vajadusi, eirab välismaailm peegeldusena meie vajadusi. Kui õpime ennast austama, siis ümbritseb meid pea seltskond, kes tahavad teineteist vaid kätel kanda. Seejärel jääb vaid osata kogu saadetud küllus vastu võtta, sest ennast väätustades tuuakse kingitused lausa koju kätte. Kuid külluse ja enda elu vastuvõtmine võib osutuda uueks keerukaks õppetunniks…

Unustage teiste elusoovide täitmine nõrkadel ettekäänetel, nagu nt lapse pärast vms. Kuidas võime endist noorematele panna vastutuse kogu oma tegemata töö eest – kas ei tundu see liiga ebaõiglane? Kui soovite oma järglastele head, siis lõpetage nende selja taha pugemine ning laske lahti muretsemisest. Muretsemine on vaid kõige soovimatu eest palvetamine, mis manifesteerub iga päevaga aina kiiremini.

Rahva piiravad uskumused nagu külapiiridki on jäigad taanduma. See külakogukonna loodud piir on vaid illusioon, mis takistab oma südant ja seesmisi vajadusi kuulamast ehk iseendaks kasvamist. Mõned asjad siin elus on vaja lasta vabaks, niisamuti inimesed, – näen endiselt kokkuloitsitud abielusid, mis lukustatud tabadesse aegade lõpuni ja inimesi, kes kannatavad väsinud seltskonnast tekkinud tülide ahelas – kes ei teeni enam meie endakskasvamise eluteed.

Õnneks on järjest rohkem inimesi, kes julgevad võtta ette vabastavaid muutusi. Energeetiliselt lõppenud abielule tehakse reaalselt lõpp, soovides viisakalt teineteisele head teed.

 

Oleme kõrgemas tsivilisatsioonis kui orjapidamine, mistõttu on aeg liikuda viha ja vimma pidamata edasi enda soovide elule. See on suurim austus iseenda ja kaaslaste suhtes, lasta enda kõrval vabadust õhkavad inimesed vabaks.


Kuidas tunda ära olukord, mis vajab muutmist?

Elades teiste soovide ja nõudmiste järgi elame kõike muud kui iseenda elu. Kõik, mis tekitab ebakõla meie kehas või hinges, vajab tähelepanu olukorra muutmiseks.

Haigus, see on kõige selgem sõnum sellest, et miski on elus tasakaalust välja läinud ehk muutus olukorra parendamiseks on väljapääsmatu. Muidugi, pidagem meeles, et ka kannatus on inimese vaba valik, kuid vaid enda muutmine toob muutuse olukorrale enda ümber. Nüüd on oluline panna tähele emotsioone, mis mind kõige enam valdavad ja leida üles olukorrad või inimesed, kes enam minu ellu ei sobitu.

Vahel jääb vajaka julgusest kõvasti enda soov välja öelda, aga piisab algatuseks tahtest. Tahe paneb nii mõnedki rattad käima ja viib lõpuks sihile. Seega õpi väljendama enda seistukohast järgnevalt: „ Selline elustiil mulle enam ei sobitu ning seetõttu vajan muutust. Ma ei tea, kas otsus, mille järgnevalt teen, mind õnnelikuks teeb, aga vähemalt olen valmis proovima, et ennast väärtustada. Ma tänan sind möödunud õppetundide ja elukogemuste eest, kuid valin nüüd …” Kui veel ei julge kõva häälega oma vajadustest rääkida, siis piisab algatuseks vaikselt huulte liigutamisest ja sosistamisest. Nii kasvab hääl, mis ühel päeval valmis enda eest seisma.

Olgem pehmed endi suhtes ja lubagem õnn enda õuele, et elada julgelt päris enda elu. Lubagem vabaks vanad uskumused ja rakutasandi mustrid, mis keelavad kogukonna piirangutest suuremat pilti näha. Me oleme väärt ja rohkemgi veel, andma endale vähemalt võimalus. Meile ei anta ühtegi garantiid õnnestumisele, kuid vaid proovimine ja korduvproovimine saab viia unistuste elule.

 

Sirutagem nüüd tiivad, et anda endale võimalus, sest mäleta: „Sina oled oma elu looja!”

 

Südamest südamesse mõistmiste ja julgete katsetamisteni!
Chandaa

FB: Vaimnevabadus

Instagram: Vaimnevabadus      

 

 

Liitu meie uudiskirjaga!

0 kommentaar(i) "Kelle elu me elame?"

Kirjuta kommentaar

Copyright © 2017-2019 hingekompass.ee

Setup Menus in Admin Panel

X
X
X