fbpx

Ülim kurjus – süütunne kurjuse ees

Kui jumal maailma lõi, siis oli see täiuslik. Selles õndsusega täidetud paigas oli kõik olemas. Kuid täiuslikku maailma pandud täiuslik inimene tundis sõnuseletamatut igatsust ja tegutsemisvajadust – paljast olemisest talle ei piisanud.

 

Nii langes mees ühel järjekordselt imelisel päeval pattu, kust ammutas vabanemise iseendast – oli sündinud kurjus ühes surmaga.

 

Ülim kurjus

Surm, millest inimestena kardame rääkida, muudab meid lõpuga seoses kohmetuks ja vaikseks. Surm on üks maagiline eluosa, millele teadlased seletust ja füüsikud valemit pakkuda ei oska. Surmaga saame kogeda millegi lõppu ja millestki ilmajäämist, olles tunnistajaks lihtsurelike purunemisomadusele.

Kehalises kestmatuses oleme kaduvad elemendid, kes tahavad luua enne surma pärandit. Unustades enda pärisolemuse, – naudingu – võime suures tähelepanujanus kukkuda sügavikku, kus vales suunas tormeldes end tupikust leiame. Ajalised piirangud (piiratud ajatunnetuse loob piirangutes aju), mis inimesele sünniõigusega kaasa antud, meenutavad väärtust või väärtusetust, (kes, kuidas) lubades ülimal kurjusel tuletada meelde algupärast loomust ehk olemist iseendas.

 

Ülim kurjus kui ülima headuse meeldetuletaja, annab vaba voli duaalse maailma väärtuste ja väärtusetuste valikus.

 

Targad ja teadjad jäävad siin neutraalseks, valides teadlikult puutumatuse. Tasakaalu sügavad kummardajad kasutavad äärmusi vaid äärmuslike inimetega suhtlemisel, muutudes sel viisil ühte äärmusse kinnijäänutele vastuvõetavaks ja arusaadavaks.

Kurjus, kes on allavandumatu jõud, toitub negatiivsusest – see on tema loomulik omadus. Kurjuse toidulauaks on kõik negatiivsed tunded ja emotsioonid – hirm, viha, pettumusetunne, enese allasurumine, eitamine, solvumine, süütunne jm.

Imetabasel kombel võib haigete või kannatuses vaevlejate läheduses tekkida jõuetus ja kerkida üles süütunne. Negatiivsest tundest kantuna tahame endalegi arusaamatul moel kannataja piinad kaotada, teda aidata või kätel kanda. Ennastunustavalt lubame halajal oma hea enesetunde endaga ühes põrmustada; mis tähendab, et süütunne on kiire põhjakukutaja, mille tugevaks aktivaatoriks kurjus (loe viha). Seega viha silumine, peitmine või nn ninnu-nännutamine ei lahenda olukorda, vaid külvab mõlema osapoole ellu juurde ebamugavaid ja kannatusttekitavaid olukordi.  

 

Kannatus kui vaba valik

„Kes kannatab, see kaua elab,” ütleb Eesti vanasõna.
Elame ühiskonnas, kus esivanemad on järglastele pärandanud uskumuse kannatusest kui voorusest.


Märgiksin siinkohal:„Kes kannatab, see kaua kannatuses elab.”

 

Esivanematele omaselt tahame uskuda, et kannatus on kohustuslik väitekiri ja hädaldajate abistamine auasi. Paraku lõikab kannatusest lõivu vaid kurjus, kes soovib kõrvalseisjad oma pilli järgi tantsima panna.

Ühiskonnas ettekirjutatud elustiil lubab ennastsalgavalt teenida virisejaid ja süüdistajaid, kel endil vajaka julgusest või tahtmisest endaga tegeleda. Järjepidev kurtja manab näole kannataja pilgu, nõudes seeläbi haletsemist ja teenindamist. Hoolimata rohkest tähelepanust on kõva häälega kurtja süda rahutu, sest tal puudub julgus armastuse ääremaadele sisenemiseks.  

 

Kurjuse annid

Ülim kurjusKurjus võib saabuda inimese ellu ebameeldiva isiku, haiguse või kohutava õnnetuse näol, kust väljapääs võimatuna näib. Kuid mäleta, kurjus on saabunud vaid meeldetuletusena teelt kõrvalekukkumisest. Meisse uskudes, koputab ta meeleheitlikult järjepanu õlale, et võtaksime end ühel kaunil päeval kokku. Kuri seisab ka selle eest, et inimene jagaks enda talenti kogu rahvaga, sest ükski maailma kaasaantud anne ei kuulu ühele konkreetsele inimesele. Kuigi kurjus materdab meid sõnades maha ja külvab üle endalekuuluvate tuulest räsitud viitadega, usub ta meisse!

 

Ülimat kurjust saab teel kohata vaid see, keda õnnistusena ootamas või vaka all kasutamata ülim headus – positiivne tunne peab saama jagatud.

 

Valikuvabadusega inimene satub sel hetkel teeristile, kus vaja valida suund (hea vs kuri). Otsust ootav võimalus lähtub soovidenimekirjast, milles muusika dikteerijaks tellija.

Vahel kukume ise kehastama kurjust, et olla toeks meile olulistele hingedele. Siis unustame õigluse ja muutume skisofreenlikult hukutavaks nii endale kui teistele – meie mälupilt moondub, süstides meisse valereaalsust. Deformeerunud maailmanägemus on kõverpeegliks, kus satume kergelt konflikti kaaskodanikega, olles kantud ülekohtust. Meile tundub, et teeme kõik õigesti, kuid ometi tunneme seesmist pettumusetunnet, mis nöörivalt hoogu kogunedes suureneb. Astume sel viisil oma õnnetundest kilomeetriliste sammudega eemale.  

 

Ülim kurjus lubab piiridel kukkuda

Ülim kurjusSurma või kurjusega kohtumine avardab sageli maailmapilti, tõstes meid nn õigetele väärtustele, kus lubame süütundel kukkuda. Ühel hetkel, kui inimene mõistab vastutuse väge, algab vabanemine. Võttes müstilise omaduse enda osaks, saab ta kogeda kurjuse piiride kukkumahakkamist. Sinnamaani on ta vaid lihtne allutatav, kel lapselik annatasand varnast kõigile ette kanda.

 

Ülima kurjuse kogemine võib olla õnnistatud võimalus õigele teele kukkumiseks.

 

Jah, just kukkumiseks, sest mõneks hetkeks võime kaotada suunataju. Kui lubame alistuvalt ja vastuhakkamata voolul sel hetkel kanda, leiame end mõne aja möödudes täiesti uuest, meeldivaid üllatusi täis elust. Vahel on vaja vaid piiridel ja kontrollil kukkuda lasta, et taasseada oma vajadused ja teekond (tulemuseks piiratud aja ja piirangute kadumine).

 

Kui oled ülima kurjuse keskel, siis tea, et sul on võimalus puudutada ülimat headust!

 

Selleks on vaja endas kükitav kuri vabaks lasta ja hea üles otsida. Kui oled sellega toime tulnud ja pakatad südamest tärganud positiivsusest, siis ülejäänud juhtub juba ise; sest kurjus, kes kardab ülimat headust, teeb kõik selleks, et sinust eemalduda.  

 

Südamest südamesse mõistmiste ja julgete katsetamisteni!  

 

Chandaa

FB: Maahinge sündmused; Maahinge sõnumid (blogi)
Instagram: maahingele

 

Artikli autori kohta leiad lisainfot ka meie Tegijate nimekirjast!

 

 

Liitu meie uudiskirjaga!

0 kommentaar(i) "Ülim kurjus - süütunne kurjuse ees"

Kirjuta kommentaar

Copyright © 2017-2019 hingekompass.ee

Setup Menus in Admin Panel

X
X
X