fbpx

Pealuude ehk kolbamüsteerium

Läänemaailmas on aja jooksul kujunenud pealuust ehk kolbast peamiselt hoiatusmärk, mis annab märku igasugustest võimalikest fataalsetest ohtudest. Tänapäeval on see rahvusvahelise sümbolina mürgiste ja toksiliste ainete tähistaja. Mõnes teises kultuuris austavad inimesed kolpa kui elu ja viljakuse võimsat allikat ega näe selles hirmutavat surmamärki.  

 

Paljudes kultuurides peetakse just pead kõige tähtsamaks kehaosaks, põhjuseks seal paiknev aju.

 

Rikkalik tähendus mõistuse, taipamise, vaimu ja eluenergia asupaigana, on pea kõige vastupidavam kõdunemisele.
Pea tähtsus elu Pealuusümbolina on nii oluline, et pea langemist peetakse austuse ja lugupidamise märgiks, näiteks kroonitakse kuningaid võimu tähisena, võitjate pähe asetatakse võidupärg, tähtsaid isikuid nimetatakse pealikuteks.

Kolp kui keskaegse ja renessansikunsti surelikkuse sümbol, oli pühakute paljuesinevaks atribuudiks, kutsudes märkama maiste asjade ja saavutuste tühisust – kõik materjaalne on mööduv. Surmakartlikud inimesed, kelledele kolp tähendab vaid surma ja himu, on unustanud kaduvusseaduse vajalikkuse. Juba Hamlet rõhutas Faustis inimese surelikkust, tuletades kolbaga meelde just ilmas eksisteerivat kaduvusseadust.

Erinevalt aja möödumist väärtustavast kolbast oleme inimestena sageli oskamatud elu väärtustamises. Ükski viljapuu ei kannaks saaki, kui ta ei sureks sügisel oma lehti langetades, et kord kevadel jälle ärgata uuesti õidepuhkenuna.  

 

Surm on alati millegi vana lõpp, et anda teed uuele.

 

 Nii on kolpa käes hoidva vanamehe sümbol hoopistükis elutsüklite allegooria.  

 

Metsikus ja oht

Tõenäoliselt on pealuu kui hirmusümbol seotud piraatide universaalse tunnusega – pealuu ja ristatud sääreluu – kujutades hirmutavat ohusignaali. Tegelikkuses kirjeldab piraatide sümbol nende kinnipidamist eetikaleppest „Piraadikoodeks”, mille lojaalsusvannet on kinnitatud inimkolbal. Piraadisümbol kui hoiatusmärk on meeldetuletuseks rünnatavatele laevadele, kel tuli meeles pidada teatud käitumist, järgides erinevaid kokkuleppeid, mis kirjas piraadikoodeksis.

Läheme nüüd ajas tagasi, sest pealuu ja ristatud sääreluu kujund, mis oli kasutusel juba sajandeid enne merepiraatluse sündi, esineb sageli Hispaania kultuurides ja Ladina-Ameerika matmispaikades. See pidi kaitsma lahkunute hingi kurjade vaimude ja hauaröövlite eest.  

 

Kolba seotuse tõttu hinge ja hauataguse eluga on sel tugevad usulised kõrvalnähud.

 

Kolpade austamine pühade esemetana oli leivinud paljude muistsete rahvaste juures. Põhjamaade mütoloogia kohaselt tehti pärast hiiglase Ymiri surma tema kolbast taevavõlv ning Kolumbuse-eelses Ameerikas austasid pealuid asteegid ja teisedki rahvad. Kolbad kuulvad samuti hinduismi ja budismi, tihti pärjatud kujul või skepti ehtena. Kristliku embleemina tähistab kolp patukahetsust ja meenutab, kui üürike on elu.

Kui minna veel ajas tagasi, siis kandsid seda märki oma rüüdel Jeruusalemma Kristuse ja Saalomoni Templi Vaeste Rüütlite ordu liikmed, keda rohkem tuntakse templirüütlite nime all. Praegustel vabamüürlastel on kunagise Templiorduga ajaloolised sidemed, mida näitab templirüütlite rituaalide ja sümbolite (pealuu + ristatud sääreluu kujutis) kasutamine vabamüürlaste praktikas.  

 

Inimpeade kogumine on näidanud võimusümbolit

Kolp on üks rabavamaid kõikide sümbolite hulgas. Laialt levinud uskumus, et inimese hingejõud peitub tema peas, on muutnud kolbad ja pead hinnatud trofeedeks mitmete rahvaste hulgas. Pea mahavõtmisega püüti võita ohvri hinge ja elujõudu endale, oma kogukonnale või maale.
Mõnedes kultuurides loeti päid mehelikkuse saavutamise tähiseks, kus noormees tohtis abielluda alles pärast oma esimese pea saamist. Hiina sõdurid tavatsesid kokku koguda vaenlaste pead, sest peamiselt orjadest koosneva armee liige sai endale osta vabaduse vaid pea kui troffee toomisega.

Amazonase vihmametsades elava Hivaro suguharu uskumuse järgi suurendab saagiks saadud pealuu sõdalase elujõudu. Samas varitseb teda oht surnud vaenlase hinge kättemaksuhimu tõttu. Hinge naasmise taksitamiseks ja vaenlase jõu kaotamiseks kuivatati inimpead. Kuivatatud peades arvati peituvat vilja kasvamist edendav jõud.  

 

Teadlikkust tõstvad kristallpealuud

Inimkoodi taasavamiseks ja väärtuste leidmiseks on toetava elemendina puistatud maailma kristallpealuud. Nende läheduses viibimine võib tõsta inimese teadlikkust, tunnetust ja vastuvõtuvõimet. Lisaks on kristallidel kui heaoluseisundi kergitajatel sügav omadus muuta inimese vibratsiooni.

Inimene on vastuvõtlikum kristallides peituvale kõrgsageduslikule energiale, kui kivim on lihvitud inimese kolbale sarnasesse kujusse. Nii on peegeldusest tulevale informatsioonile inimese alateadvus avatum, sest meenutab endale omast ja tuttavat vormi.

Mõne kristallpealuu energia võib olla väga terav, nt obsidiaanpealuu, tekitades käsutatava tunnetuse. Obsidiaanpealuu on abiks inimesele, kes on vastuvõtualdis ning valmis aktsepteerima tõde. Temast kiirguv energia on ärritavalt kiire, sundides ennast viivitamatult kokku võtma ja tegutsema hakkama. Seevastu ametüstpealuu õpetab ellu tooma pehmust ja rahulikkust. Ta sillutab tee enda ümber tasakaalustatud pingevaba õhkkonna loomiseks, kus kesksel kohal rahulik ja intuitiivne uni.

Kartmatust ja inimväärtusi sümboliseerivad kristallpealuud võivad kergendada otsuste tegemist, tehes vahet nn õigel ja valel. Inimene võib tunda valmisolekut muutusteks oma elus, mis aitab astuda lähemale iseenda äratundmisele ja südamerahu leidmisele. Kuid kolbale võib anda ka negatiivse vormi nagu ajalugu juba kord kurjusekehastuse tekkimist kirjeldanud.

 

Siiski jääb algne pealuu sümbol peegeledama ülimat teadvust, vaimsust, kokkulepetest kinnipidamist ja aja väärtustamist, olles ohutu ja toetav element.

 

Kolp, mis on inimese juht tema teel, tuletab meelde valmisolekut ühel päeval vabaneda maistest piirangutest ja minast. See on valmisolek iseendaks kasvamisel.

Head taipamist ja avastamisrõõmu kristallpealuude maailmas 🙂  

 

Chandaa

FB:Maahinge sõnumid ja sündmused

 

 

Liitu meie uudiskirjaga!

0 kommentaar(i) "Pealuude ehk kolbamüsteerium"

Kirjuta kommentaar

Copyright © 2017-2019 hingekompass.ee

Setup Menus in Admin Panel

X
X
X