fbpx

Lõpetamata emotsioonid

Allikas: Klubi Olen Õnnelik

 

Hiljuti oli mul vestlus ühe toreda inimesega, kelle arvamusel emotsioonid on nõrkus.
Otsustasin sellest üliolulisest teemast kirjutada.

 

Mis juhtub meie emotsioonidega igapäevaelus?
Lääne ühiskonnas on lubamatu kogeda viha, inimesed kardavad läbi elada oma valu, kõva häälega naermist ei peeta kuigi viisakaks jne. Taoline tegevusega surume pidevalt alla oma emotsioone ja endistele haigettegevatele olukordadele proovime pigem mitte mõelda, suunates oma tähelepanu mujale.
Pikas perspektiivis toob see kaasa emotsionaalsete blokkide tekkimise kehas ja haigused.

Näiteks pärast lahutust on tavaline, et hakatakse aktiivselt tegelema asendustegevustega: sukelduma töösse, vahetama partnereid, otsima väljundit loomingus, religioonis, rahustades ennast arvukate vabandustega.

Paraku on elu seatud nii, et kui midagi kaob, siis peab asemele tulema uus ehk “loodus tühja kohta ei salli”. Psühholoogidele on taoline mehhanism väga tuttav. Samas – kui me ise ei täida endas tekkinud lünka, siis täidab selle keegi teine. Küsimus on ainult, kuidas ja kas lõpptulemus ka meile meeldib.

 

Mis toimub asendustegevuse ajal meie emotsoonidega?
Lõpetamata valu ei kao kuhugi, ta teeb endale mugava kodu meie sees ja takistab meil elust rõõmu tundmast.
Lõpuks me õpimegi elama koos oma lõpetamata tunnetega, öeldes endale: “Pole midagi teha, see ongi minu rist, ju ma pean kandma selle lõpuni”.

Näide: naine kohtub mehega, armub temasse ja tunnetab partnerit kogu südamega. Ootamatult teeb mees ettepaneku suhe lõpetada ja kaob. Naine ootab meest ühe või isegi paar aastat uskudes, et too siiski naaseb. Ta ei loo uusi suhteid väärikate meestega, kellega võiks tegelikult tunda end õnnelikuna. Miks? Sest varasemad suhted on läbielamata ehk lõpetamata.

 

Läbielamata emotsioonid on nagu lõpetamata film või raamat. Kui valu ei leia lõpplahendust, jääb ta lahendamata. Meie teadvus aga on sunnitud tegelema taolise emotsiooniga niikaua, kuni ta leiab sellele reaalse lahenduse ehk väljapääsu. Teisiõnu on meie teadvus sunnitud valu juurde pidevalt tagasi pöörduma, üritades seda uuesti ja uuesti lõpetada. Teadvus tahab harmooniat, lõpetada alustatut ja seejärel rahuneda.

Just seetõttu realiseeruvadki meie kõige suuremad hirmud, mida me järjekindlalt tõrjume.

Psüühhikas leiab aset paralleelselt kaks vastandlikku protsessi: ühelt poolt me põgeneme oma hirmude eest, samal ajal kui meie teadvus tahab hirmu lõpetada ja luua meile sisemist harmooniat. Tulemusena ei jää hirmudele meie psüühikas kohta, kuhu lõplikult kaduda.

Teadvuse jaoks on oluline lõpetatus. Ükskõik, milline lõpp on parem kui lõpetamatus.

 

Me jätame endast maha jäljed mitte ainult läbitunnetamata valust, vaid ka läbielamata armastusest.
Ükskõik, millise armastuse kaotuse saab lõpetada ja seda lõplikult läbi elada juhul, kui inimene lubab endale läbiminemist järgmistest emotsioonidest: KURBUS, VIHA HIRM, KAHETSUS KAOTATUD VÕIMALUSTE PÄRAST.

Situatsioonid, mis on olulised läbi elada:

⇒ lahkuminek, lahutus,
⇒ lähedase või armastatud isiku surm, sh kodulooma;
⇒ haigused – nii enda kui lähedaste;
⇒ raseduse katkemine;
⇒ häbiväärne olukord minevikust;
⇒ valulise olukorra tõrjumine/ eitamine;
⇒ lõpetamata emotsioonid (väljendamata armastus või tänulikkus);
⇒ tagastamata võlg (moraalne või materiaalne).
⇒ emotsionaalselt väärtusliku asja kadumine

Emotsioonid on võimas jõud, kui nendega teha koostööd ning ülimalt ebameeldiv kaaslane, kui neid süstemaatiliselt tõrjuda.

See, kes tegelikult tahab oma emotsioonides selgusele jõuda ja viia läbi oma isiklikus emotsioonide garderoobis suurpuhastuse, leiab võimaluse ja vahendid, kuidas seda tulemuslikult teha.

 

Psühhoterapeudina kasutan tööks emotsioonidega kaasaegset psühholoogia ülipraktilist meetodit Hääledialoog (Voice Dialogue). Selle efektiivset meetodi kohaselt koosneb iga inimene erinevatest alamosadest (minadest), kelle omavaheline suhtlus on meile igapäevaelus tajutav mõtetena ja häältena – nt meie peas olevad vastused-küsimused, nõustumine-vaidlemine jne.

Hääledialoog rakendamise tulemusena näeb inimene ennast kõrvalt, õpib ennast tundma ja transformeerub. Tekivad olulised taipamised (insight) – üllatusena avastab ta endas uued ressursid – võimalused ja lahendused, millest ta ei olnud teadlik enne sessiooni!
See toob kaasa nii tervenemise kui tohutu isikliku kasvu.

 

Jana Võrk
Psühhoterapeut
5069996
Klubi Olen Õnnelik
http://olenonnelik.wixsite.com/olenonnelik

 

Artikli autori kohta leiad lisainfot ka meie Tegijate nimekirjast!

 

Liitu meie uudiskirjaga!

0 kommentaar(i) "Lõpetamata emotsioonid"

Kirjuta kommentaar

Copyright © 2017-2019 hingekompass.ee

Setup Menus in Admin Panel

X
X
X